При първоначалния разговор с клиентите е много важно да бъдат установени както обективните, ката и субективните причини и възприятия за изложения проблем. Информацията относно типа на звук, периода през който се чува, степента на дразнене и разбираемостта са критични за определянето на типа система, която да се препоръча. Техническите чертежи и снимки от обекта също помагат при справянето с проблема. По възможност е най-доброто решение би било да бъде направен оглед на място.
Описаните типове звуци са характерни за структурния шум. Той се характеризира с висок интензитет и разпространение, както по плочата на сградата, така и по цялата структура на сградата. В някои случаи можем да чуем, как съседа отдолу тропа, а не само този отгоре. Решението за звукоизолация от този шум е едно от най-лесните, но и най-невъзможните при вече завършена сграда. Единственото ефективно решение за шумоизолация на жилището е да се работи при самия източник (съседа). Там вариантите са изолация са няколко, като най-лесния и най-ефективен е поставянето на дебел мокет, който да “смекчи” контакта с пода. Друг вариант е изграждането на нова система, която да е тип “плаващ” под. И последен по-слабо ефективен е поставянето на подложки (мембрани) против ударен шум под замазката или под финишния подов слой (ламинат, плочки или паркет).
Вариантите за редуциране на шума чрез шумоизолация в жилището на потърпевшия са ограничени в направата на система “стая в стаята”, при която трябва да се изолират, тавана, стените и пода, а вратите и прозорците да се дублират. Много изследвания се правят в посока звукоизолация против ударен шум при потърпевшия, но засега няма система, която да показва задоволителни резултати.