Acoustic Force - лого
Имаш въпроси?

Какво представляват звукоизолационните панели?

Урбанизацията напредва, а градовете стават притегателен център с възможностите за по-добра реализация. Това обаче поражда проблем с нарастващите нива на шума в градска среда, който вреди както на пълноценната почивка, така и на концентрацията по време на работа. Всичко това се отразява върху здравословното състояние на хората. Все повече се питаме как да намалим нежелания шум в жилището и на работното си място. За щастие съществува решение на този проблем, което не е нито скъпо, нито трудно за реализация и това е поставянето на звукоизолационни панели. Те могат да сведат до минимум проникването на нежелан шум отвън, както и между стените на отделните помещения. Различните разновидности на този тип панели се справят успешно с функцията на звукоизолатор. Могат да се монтират както на стени, така на тавани. Като предпазват съответно от въздушен и ударен шум. В статията ще получите полезна информация за свойствата, предназначението и монтирането на звукоизолационни панели. 

Какво представляват звукоизолационните панели

По своята същност звукоизолационните панели представляват плоскости, изработени от специални материали, които поглъщат звуковата енергия и не позволяват неприятните шумове да влизат в помещението и да развалят комфорта Ви. Обичайно при строителството, още на етап проектиране и строеж на сградата, би трябвало да се вземат необходимите мерки по отношение на звукоизолацията. Това обаче не винаги е така, а понякога дори да е взето предвид, вашите лични потребности може да са различни и да се нуждаете от по-добра шумоизолация. Звукоизолационните панели са най-удобното решение, тъй като се монтират лесно. Също така се предлагат в различни разновидности спрямо материалите, от които са направени и всеки има специфични свойства. Добре е да имате предвид, че универсално решение, което да се справя еднакво добре във всички ситуации – няма. Необходимо е да се направи преценка кой материал, ще е най-подходящ за конкретния случай. За целта от първостепенно значение да се определи какъв тип шум ви тормози и откъде идва той. 

По определение звукът е: “надлъжна механична вълна – трептене на материята, което се предава като периодична промяна на налягането и се възприема от слуховия апарат. Когато дадено тяло трепти, в заобикалящия го въздух възникват звукови вълни.” Шумът представлява звукови вълни, които създават неприятно усещане и дискомфорт. Ежедневното излагане на шум, води до натрупване на стрес и умора. Да избегнем шумовото замърсяване в града изцяло, е невъзможна задача, но да ограничим навлизането му в помещенията, в които прекарваме по-голямата част от времето, е нещо напълно постижимо. Честотата на шум е уредена с наредба, според която допустимата стойност на шума в жилище е 40 dB. 

Съдейки по това, откъде идва, шумът бива външен и вътрешен, а за да се определи към кой спада е лесно. Към външния се отнасят неприятни звуци, породени от трафик и строителни дейности например. Вътрешен е битовият шум, като разговори, силна музика, идващи от съседни помещения в сградата. Когато вече знаем какъв е източникът на шум, можем да пристъпим към повече конкретика, като определим точния тип шум, който ни пречи. Той може да бъде въздушен, ударен или структурен. 

  • Въздушен – тук се отнасят звуци от разговори, музика, телевизор и т.н.; 
  • Ударен – при местене на мебели, тропане, скачане и т.н., най-често е предизвикан от някакво движение, извършването на етажа над вашия; 
  • Структурен – породен е от различни инсталации в сградата – асансьор, тръби, климатични системи, вентилационни шахти и др. 

Определянето на точния тип е изключително важно за избора на правилни звукопоглъщащи материали, които да дадат най-добър резултат. След като се направят необходимите измервания, се започва процесът на избор на подходящи панели и тяхното монтиране. Съветваме ви да потърсите експертна оценка на ситуацията, като се обърнете към специалисти в областта на шумоизолацията, каквито сме ние от Acoustic Force. Ние ще направим правилните измервания, които са в основата за избора на правилните материали. Всичко това ще ви спести средства, време и най-вече грешки в избора.

Какви разновидности биват

На пазара днес се предлага голямо разнообразие от панели, изработени от различни материали с различна дебелина, релеф и плътност. Всичко това е с цел да отговорят най-точно на търсенията на потребителите. По отношение на материалите, най-доброто решение е комбинация от такива. Един материал рядко може да се справи комплексно. Освен това в голяма част от случаите звукоизолацията върви ръка за ръка с подобряване на акустиката. Ето защо голяма част от панелите са разработени по начин, който комбинира акустично оформление и звукопоглъщане. 

Звукоизолационните панели обикновено се монтират на преградни стени. Монтажът на повечето панели става бързо и лесно. Не е необходима дълга предварителна обработка. Съвременните звукопоглъщащи плоскости, които се монтират на вътрешни стени, не са с голяма дебелина и поставянето им няма да отнеме много от площта на жилището ви. Голяма част от тях имат и декоративна функция, чудесно се вписват в интериора и не се налага да ги прикривате по някакъв начин. 

Най-често използваните материали са фибростъкло, полиуретан, корк, стъклена и минерална вата, гипсокартон, дървесина. Свойствата на изброените материали се комбинират по възможно най-ефективен начин, за да се получат панели, които да се прилагат за различни нужди. Ще откриете панели, които покриват повече от едно изискване, като предлагат едновременно – шумо, топлоизолация и по-добра акустика. 

Свойства на най-широко използваните материали за звукоизолационни панели: 

  • Минерална вата – съчетава шумо и топлоизолационни свойства. Сред недостатъците е по-голямата дебелина; 
  • Фибростъкло (стъклопласт) – представлява комбинация от стъклени влакна и полимер. Отличава се с голяма здравина и устойчивост на въздействия от различно естество;
  • Полиуретан – широкоизползван материал с изключителни изолационни свойства, в това число шумо и топлоизолация. Има и добри акустични свойства. Лесен за обработване и водонепропусклив. Ще го срещнете и под формата на пяна, която намира приложение при труднодостъпни участъци. 
  • Корк – естествен звукопоглъщащ материал, който се справя успешно с ограничаването както на въздушен, така и на ударен шум. Коркът е и добър топлоизолатор. Използва се често и за изолация на под;
  • Мембрани за звукоизолация – все по-широко използвани, тъй като са изключително тънки. Гъвкави, лесни за поставяне и обработка. Комбинират се успешно с други материали. 

За какви помещения са подходящи

Панелите са подходящо решение както за прилагане в дома, така и за по-специфични случаи. В домашни условия ще намалят нивата на битов шум от различно естество, като се монтират на преградните стени или на тавана. Биха помогнали и за намаляване на нивата на външен шум, ако се поставят на външни стени. Прилагането им в работни помещения също ще бъде от полза особено ако се изберат комбинирани панели, които имат не само звукопоглъщащи свойства, но и акустични. По този начин осезаемо ще се подобрят условията и качеството на работния процес. Звукоизолационни панели се прилагат успешно и в заведения, зали, студия, обществени и индустриални сгради, хотели, болници и други. 

За какво строителство са подходящи

Звукоизолационни панели могат да се поставят при почти всеки тип строителство. Доброто познаване на вида на строителство на помещението, където ще се поставят е от изключителна важност, при избора на подходяща изолация. Освен параметрите трябва да сте запознати и със спецификата на материалите, с които са построени стените, които ще изолирате. Тази информация е важна, за да се избере правилния подход по отношение на шумоизолацията.

Има ли ефект, ако ги поставим частично (на една стена; само в една стая)

Ефектът, който можете да очаквате е строго индивидуален и е въз основа на конкретния проблем. Ако точно локализирате източника на неприятния шум и изолирате свързващата ви с него стена, то ще получите желания резултат при частична шумоизолация. В други случаи частична звукоизолация, няма да бъде ефективна, особено когато става дума за помещения със по-специфично предназначение – като зали, заведения, студия например. 

Монтаж на звукоизолационни панели

Този тип изолационни материали най-често се предлагат под формата на листове, с различни характеристики и дебелина. След като сте избрали точния вид на база на споменатите дотук параметри, можете да пристъпите към монтаж. Обикновено листовете се лепят плътно за стената с помощта на подходящо за целта лепило. Стената трябва да е равна и чиста. На пазара има различни разновидности, сред които и декоративни модели, които ще се впишат добре в интериора. 

На какъв етап от ремонта се поставят

За нивата на шум в отделните помещения в една сграда се мисли още на ниво проектиране и строеж. Трябва да се избират материали, предлагащи добра шумоизолация, която да е съобразена в нормативните изисквания. Допълнителна шумоизолация може да бъде реализирана и на по-късен етап. Съвременните разработки в областта позволяват относително лесен монтаж, който в повечето случаи не изисква кардинални промени в интериора и архитектурата на помещението. 

Какви са рисковете при поставяне от неспециалисти

Нуждата от експертно мнение е от изключителна важност още в етапа на избор на подходяща шумоизолация. Специалистите ще Ви помогнат да вземете най-правилното решение като извършат необходимите измервания. На базата на своя опит и знания, те ще ви дадат най-правилните насоки. Дори да изберете сами да извършите монтажа, съгласуваният избор с професионалист е най-правилният и ще Ви спести много време, усилия и средства. 

Какъв ефект да очакваме

Правилната шумоизолация значително ще намали нивата на неприятните шумове, които нарушават спокойствието ви. Тя ще сигури подходяща атмосфера за пълноценна почивка и концентрирана работа. Всичко това ще намали умората и стреса, които доказано се натрупват при продължително шумово замърсяване. Тишината и спокойствието в сърцето на града не е непосилна задача. Не е нужно да привиквате към шумната среда. Собствениците на бизнеси също е добре да помислят в посока осигуряване на комфортна работна атмосфера, която ще допринесе за още по-добри резултати от страна на служителите. 

Свържете се с нас

имейл - икона

Имейл адрес

info@acousticforce.bg

адрес - икона

Адрес

ул. „Русалийски проход“ 1B, 1407, гр. София

Направи запитване