Acoustic Force - лого
Имаш въпроси?

Най-доброто ръководство за акустична обработка за домашни студия (Част 2)

Звукоизолация vs. акустична обработка

Често музикантите използват тези два термина като взаимозаменяеми, но бъркат единия с другия, а те значително се различават. Звукоизолацията има за цел да сведе до минимум нивото на звука, който преминава в и извън стаята чрез:

  • Изолиране с тежък и плътен строителен материал
  • Запечатване на всички въздушни пролуки в прозорците или вратите

Полезното за вас е, че можете да записвате, когато пожелаете, без да се притеснявате, че ще пречите на вашите съседи. Акустичната обработка, от друга страна, има за цел само да контролира отраженията на звука в стаята, за да подобри цялостното звучене на записите.

И двата вида изолация имат своите предимства, но не могат да бъдат заменени един с друг. И въпреки че звукоизолацията определено може да бъде включена като част от вашия план за акустична обработка, тя сама по себе си не е техническа акустична обработка.

Оценка на вашата празна стая

Твърде често, когато начинаещите за първи път чуят за ползите от акустична обработка, те веднага купуват неща, без първо да диагностицират и оценят степента на проблема. За да разберете колко добра е акустиката във вашата стая, ето няколко съвета, за да я тествате. Разходете се из стаята, пляскайте с ръце възможно най-силно в различни точки на стаята и слушайте внимателно отзвуците, които ще последват.

  • В най-лошия сценарий ще чуете остър метален звънтящ звук, който обикновено се появява в малки помещения с формата на куб.
  • В най-добрия случай ще чуете приятна реверберация, която обикновено се появява в по-големи помещения с високи тавани и много сложни дифузни повърхности.
  • Най-вероятно звукът, който чувате, ще бъде някъде по средата.

Колкото по-близо е до първия сценарий, толкова по-голяма абсорбция ще ви бъде необходима, за да звучи стаята възможно най-меко.

Колкото по-близо е до втория случай, толкова по-малко акустична обработка ще бъде необходима.

Направете теста с пляскане в различни стаи, за да установите кой звук предпочитате. А след като започнете инсталацията на акустична обработка в стаята си, използвайте непрекъснато теста през целия процес, за да наблюдавате как се променя звукът.

С всяко ново попълнение това неприятно звънтене трябва да става все по слабо изразено, докато изчезне напълно.

Трите елемента на акустичната обработка

За да имате в стаята си чудесен, акустично обработен звук, се изисква комбинация от следните 3 елемента:

  1. Бас трап (Bass Traps) – за абсорбиране на ниските честоти
  2. Акустични панели – за абсорбиране на средните/високите честоти
  3. Дифузери – за разпръскване на останалите честоти

Бас трап (Bass Traps)

Първият и най-важен елемент от акустичната обработка, който трябва да добавите към стаята си, е бас трап. Ако можете да си позволите само едно от трите, вземете това. Въпреки че се смятат за специализирани средства за абсорбиране на басовите честоти, порестите бас трап всъщност са широколентови абсорбатори, добри в абсорбирането на средни и високи честоти. Ето защо понякога само бас трап могат да бъдат достатъчни.

Как дифузията може да подобри звука

Акустични панели

Много хора гледат на акустичните панели като на основно „оръжие“ за борба с проблемите в студийната акустика.

Истината е, че те са почти напълно неефективни в усвояването на най-ниските басови честоти и следователно трябва да се използват като допълнение към бас трапс.

Но ето и предимствата на акустичните панели пред бас трап: тъй като са по-тънки и предлагат по-голяма площ с по-малко материал, акустичните панели могат да осигурят по-голямо и по-евтино покритие на стените.

Така всички вълни между противоположни успоредни стени изчезват. Това е единственото нещо, което бас трапс не могат да направят, тъй като те се намират предимно в ъглите на стаята.

Дифузери

Повечето хора днес вярват, че за по-малки стаи като домашните студия ефективността на дифузията намалява значително, ако не се неутрализира. За студията за проекти това е хубаво, защото елиминира нуждата от скъпи дифузери.

Много хора изобщо не използват дифузери, други обаче не са напълно съгласни и използват много от тях. Всичко зависи изцяло от вас, но не забравяйте първо да обработите абсорбционната част, а след това можете да добавите и дифузер.

Свържете се с нас

имейл - икона

Имейл адрес

info@acousticforce.bg

адрес - икона

Адрес

ул. „Русалийски проход“ 1B, 1407, гр. София

Направи запитване