Конкретните мерки, които предприехме, започнаха с посещение на обекта от страна на нашия екип. На място и направихме необходимите измервания на звукоизолацията между двете помещения. След като разгледахме данните установихме, че има разбираемост на речта при нормален говор и индекса на звукоизолация беше по-малък от R’w< 37dB. Допитахме се до мениджърите на сградата, от които получихме информация за дебелината и материалите на преградните стени. Въпреки акустичното третиране на помещението, времето на реверберация не отговаряше на изискванията за тези обеми, което създаваше „ехо“ ефект в залите.
След всичко направено до момента, беше установено, че основните проблеми са:
- - Индексът на звукоизолация на стените;
- - Детайлът на завършване на стената в окачената фасада;
- - Обходният път през вратите на помещенията.
На база на събраните данни изготвихме подробен доклад, включващ измерените стойности и изчисления на индекса на звукоизолация на всички елементи. На финала съставихме подробен списък с препоръки за предприемане на конкретни действия:
- 1. Да бъде подобрена изолацията на стената, като се постави звукоизолационна мембрана ViscoLAM Autoadhesiva и допълнителен слой гипсокартон върху съществуващата стена;
- 2. Изготвен беше детайл с МДФ плоскости и микропореста гума, за да бъде уплътнена фугата между стената и окачената фасада;
- 3. Предписано беше да бъдат подменени уплътненията на вратите;
- 4. Последната препоръчителна препоръка беше да се добавят допълнителни акустични материали в двете зали, за да се подобри акустичния комфорт и да се намали времето на реверберация в допустимите граници.
Всяка от препоръките има за цел да подобри работната среда в офис сградата на ГРАВЕ България. След прилагането им за служителите се създава една по-благоприятна атмосфера, лишена от нарушаващия концентрацията шум. Неприятният шум в работните помещения се свежда до минимум, а това води до по-висока продуктивност.